2011 - V. LODM

ODM » 2011 - V. LODM

ÚVOD

V úterý 21. června se z Ústeckého kraje vydalo několik autobusů a automobilů na dalekou cestu do Olomouce. Zde se konala 5. Letní olympiáda dětí a mládeže ČR. Celé akce se zúčastnilo 3548 sportovců a 717 členů doprovodu. Mezi 24 sporty měl zastoupení i Orientační běh a náš kraj reprezentovali Karolína Žejdlíková, Kateřina Kubecová, Lenka Kovářová, Anna Pohořalá, Lukáš Matějka, Štěpán Růžička, Jindřich Kučera a Matěj Burda. Doprovod dělali Michal Žejdlík a Miloš Eiselt.

V den příjezdu jsme se ubytovali na VŠ kolejích v Neředíně a vzájemně se seznámili. Následoval modelový závod v okolí ubytování na mapě Olomouc - Neředín (1 : 4 000, 2,5 m). Potom jsme navštívili centrum města. Večer proběhlo za nehezkého deštivého počasí na Andrově stadiónu slavnostní zahájení her. Uskutečnilo se za účasti mnoha známých a populárních osobností (předseda ČOV, hejtman kraje, Jan Železný, …).

První závod byl Sprint. Běžel se ve středu v areálu Botanické zahrady. Byla připravena mapa Olomouc – Rozárium, 1 : 4 000, 2,5 m. Nejlépe dopadla Lenka Kovářová, která obsadila 3. místo. Na velké bedně na 6. místě skončil Jindra Kučera. Ostatním se dařilo méně a umístili se až v druhé polovině výsledků, případně byli diskvalifikováni. Odpoledne jsme obhlídli Čechovy sady (park), aby nám bylo jasné, co nás čeká další den. V podvečer jsme se zúčastnili besedy s Danou Brožkovou, Tomášem Dlabajou a Jiřím Sýkorou. Večer jsme na Horním náměstí zatleskali našim nejlepším při vyhlašování a v nedaleké restauraci se posilnili Kofolou.

Dalším závodem byly čtyřčlenné smíšené štafety. Běžely se ve Smetanových sadech, tedy v parku nedaleko centra města, hned vedle výstavního areálu. Mapa se jmenovala Olomouc – Smetanovy sady, 1 : 4 000, 2 m. Závod byl velmi rychlý (ještě rychlejší než včera). To zapříčinilo i několik diskvalifikací, kdy závodníci orazili špatné kontroly. Bylo nám jasné, že ve štafetách nebudeme mít šanci na přední umístění, proto jsme na začátek postavili ty nejlepší, aby si užili kvalitní závod. Obě naše štafety to rozběhly výborně a po druhém úseku jsme předávali na 3. resp. 4. místě, ale v těsném závěsu za prvními. Bohužel nás, ale štěstí opustilo. V kategorii mladších Štěpán nenašel první kontrolu a štafeta byla disk. Ve starší kategorii se po vyčtení čipu zjistilo, že Lenka vynechala jednu kontrolu. Obě naše štafety byly tedy diskvalifikovány. Naštěstí jsme nebyli jediní.

Volné odpoledne jsme využili k návštěvě minigolfu. I to bylo pro některé premiéra. Nejlépe hrál Jindra. Druhý byl Michal a třetí Matěj. Také jsme navštívili Olympijský dům a chvilku fandili basketbalistkám.

Pátek byl pro nás volným dnem. Dopoledne jsme navštívili kino a odpoledne ZOO na Svatém kopečku. Bohužel se spustil silný déšť, který nás donutil k návratu do Olomouce. Večer jsme skočili na Pizzu a na náměstí si poslechli Chinaski.

Posledním závodem byl krátká trať. Na tu jsme se v sobotu ráno přesunuli do Čechů pod Kosířem. Běželo se na mapě Gabrielov, 1 : 10 000, 5 m. Začátek tratí byl v lese, závěrečná část v zámeckém parku. Tajně jsme doufali, v další medailové umístění, bohužel jsme se nedočkali. Nejlepší byli Jindra Kučera na 9. a Lukáš Matějka na 10. místě. Ostatní skončili až v druhé polovině výsledků. Alespoň nikdo nedisknul. V zámeckém parku se na mapě Čechy pod Kosířem – Zámecký park, 1 : 1 000, 2,5 m. uskutečnil také vložený závod trenérů a členů doprovodu. Pro zmírnění věkových rozdílů měli ti lepší k dispozici pouze černobílou kopii mapy. Závod to byl velmi rychlý. Michal Žejdlík zabojoval a obsadil 3. místo.

Večer následovalo slavnostní zakončení. A v neděli ráno jsme po snídani vyrazili na cestu domů. Další Letní olympiáda dětí a mládeže se bude konat v roce 2013 ve Zlínském kraji. Orientační běh bude opět zastoupen – trénujte!

Oficiální stránka soutěže je zde. Informace o OB jsou zde.