2019

ODM » 2019

Letní olympiáda dětí a mládeže 2019

IX. ODM se uskutečnila v Libereckém kraji, v Liberci a Jablonci nad Nisou. Na programu byl i orientační běh (spolu s dalšími 18 sporty).
     O organizaci OB závodů se postarali borci z VLI pod vedením Přemka Škody. Vše se jim povedlo.

Vybavení výpravy bylo finančně podpořeno Ústeckým krajem a Českým svazem orientačních sportů.

26.6. - Středa
   Focení a natáčení materiálů pro Komisi rozvoje.

Sprint

Autobusy nás odvezly ke VŠ kolejím. Zde byla karanténa. Z ní se odcházelo po fáborkách na start. Cíl byl uprostřed Technické univerzity na Univerzitním náměstí. Běželo se na mapě TULka, 1 : 4 000, 2 m. Běhalo se v zástavbě, ale také v lesoparku.
      Tratě byly pěkné a rychlé. Ve velkém vedru se dařilo jen některým. Viki udělala minutovou chybu na třetí kontrole a obsadila pěkné 9. místo (mohla to být velká bedna). Majda sice nechybovala, ale byla pomalejší než nejlepší soupeřky a obsadila 7. místo (tedy nejlepší individuální umístění na této Olympiádě pro ÚK. Ostatním se nedařilo.
      Podrobné výsledky a mezičasy jsou na Orisu.
      Záznam ze závodu je ke zhlédnutí v archivu ČT.

Krátká trať

I během závodu na krátké trati bylo velké vedro. Na start se šel kilometr a doběh na sběrku byl po louce do prudkého kopce. Běhalo se na mapě Lesní koupaliště, 1 : 10 000, 5 m. Převýšení bylo velké a tratě mapově náročné.
      Mladším holkám se vůbec nedařilo. Nestíhaly fyzicky a navíc dělaly mapové chyby. Majda se ještě v polovině závodu pohybovala okolo 10. místa, ale 5minutová chyba na 9 kontrolu ji srazila dolů. K tomu ještě dvě další horší dohledávky a bylo po naději. U kluků to bylo špatné již od začátku. Kuba Šašek nechat 8 minut už na první kontrole!

DM (28) 2700 / 130 / 11
 1. Finstrlová Kristýna (Jihomoravský)  25:01
25. Nováková Viktorie                   59:37
26. Krátká Linda                        61:04
DS (28) 2800 / 160 / 13 1. Martanová Lea (Liberecký) 26:03 21. Řeháková Mirka 36:29 22. Kubecová Magdaléna 36:31
HM (28) 2800 / 150 / 12 1. Heczko Erik (Liberecký) 25:22 26. Šašek Jakub 53:40 27. Heller Jakub 76:50
HS (28) 3100 / 170 / 14 1. Bolehovský Daniel (Praha) 25:18 22. Heller Jiří 42:33 27. Vojtěch Šimek 49:56

Sprintové štafety

Při závodě na krátké trati si Jirka Heller poranil ruku. Běžet se sádrou opravdu nešlo. Naštěstí se nám podařilo sehnat náhradníka – Václava Vágnera z triatlonu. Vašek je z Teplic a již se zúčastnil několika školních a náborových OB akcí. Takže měl představu o tom, co je to orienťák.
      Shromaždiště bylo ve sportovním areálu Vesec. Běhalo se tedy většinou po loukách a nechyběly kopečky. Mapa byla Špičák, 1 : 4 000, 2 m. Běželo se ve složení D-H-D-H. Oproti předchozím dnům se trošku ochladilo.
      V mladší kategorii naši nestačili fyzicky. Přesto jednu štafetu porazili a jedna štafeta byla disk. Mezi staršími předávala Majda na 8. místě, ale v kontaktu s několika štafetami. Na druhém úseku Vašek ukázal, že běhat umí, udržel se ostatních a předával devátý. Mirka vytáhla štafetu na 6. místo. Na posledním úseku Vojta předběhl jednu štafetu, ale bohužel ho v závěrečném pytlíku dvě štafetypředběhly. Nakonec to bylo 7. místo se ztrátou 15 sekund na 5. a 11 sekund na 6. místo.

Shrnutí

Medaile žádná, umístění na velké bedně také žádné. V individuálních závodech 7. a 9. místo, ve štafetách 7. místo s minimálním odstupem na 5. místo. Kolektiv perfektní, bez problémový. Jedna ruka v sádře (minule to byla zase propíchnutá noha).

Další Olympiáda bude zimní. Proběhne v lednu 2020 v Karlovarském kraji, LOB bude na Božím daru. Letní Olympiáda v červnu 2021 se uskuteční pravděpodobně v Praze.