Není překvapením, že ročenku za rok 2005 sestavil Michal Žejdlík. Tentokrát ale svými články přispělo šest členů. Především články psané Vojtou Škarou byly jiné a velmi vtipné.
Děti z kroužku OB byly zařazeny mezi normální členstvo. A i přes odchod několika dětí měl náš oddíl v roce 2005 rekordní počet členů - 101. Poprvé startovali Jakub Bílý, Dominik Látal, Markéta Mičková, Petr Pavel, Martina Pavlová a Růžičkovi (Ivan, Štěpán a Bohdana). Naopak poslední start jsme zaznamenali u Jaroslava Koláře a Heleny Kolářové.
Absolvovali jsme 42 závodů a na nich 414 startů. Tedy téměř 10 startů na závod. Jako vždy největší účast byla na závodech JO, kde byl průměr dokonce přes 13 běžců na závod. Největší účast byla na 1. přeboru oddílu, a to 24. Mimo naše závody jsme měli rekordní obsazení (22) na oblastním závodě 14. května pořádaném Svorem.
Alespoň jednoho závodu se zúčastnilo 37 členů oddílu. Diskvalifikací bylo 28 od 10 běžců. Nejvíce jich zaznamenal Tomáš Eiselt (8). Medailí jsme posbírali 31 / 38 / 40. Nejvíce Vojtěch Škara 4 / 3 / 6.
V roce 2005 pokračoval v činnosti kroužek OB. Tréninky byly vždy ve středu. Přes zimní období v tělocvičně, přes léto probíhaly zejména mapové tréninky. Pro kroužek byla uspořádána dvě soustředění. V první polovině roku kroužek čítal 34 dětí, v podzimní části již „jen“ 27. V organizaci tréninků se střídali Miloš Eiselt, Michal Žejdlík a Milan Šobr. O vývěsku na ZŠ Verdunská a o informování dětí se starala paní učitelka Dončevová.
Pořádání:
- Pořadatelskou činnost jsme zahájili posledního ledna vypomáháním na Krušnohorské třicítce (lyže, ne OB). Jubilejního 25. ročníku se zúčastnilo 283 účastníků. Pomáhalo 7 členů oddílu.
- Michal Žejdlík zmapoval tělocvičny v ZŠ Verdunská (2005). Na této mapě 5. března uspořádal 1. přebor oddílu (halový/interiérový). Běhalo se ve dvou tělocvičnách, nářaďovnách, šatnách a propojovací chodbě. Byly to dva okruhy s výměnou mapy, samozřejmě se ještě razilo kleštičkami do průkazky. Uzamčené dveře mezi tělocvičnami trošku prodloužily naplánované tratě. Startovalo 25 běžců, vítězem mužské kategorie se stal Miloš Eiselt. Dnes podobnou akci pořádáme jako před- nebo po- vánoční trénink.
- Již 7. ročník Olympiády škol jsme uspořádali koncem dubna. Běhalo se v Zámecké zahradě na mapě Dva rybníky (2005). To nebylo nic jiného než výřez a aktualizace části mapy Zámecká zahrada (2001). Zúčastnilo se 92 dětí ze 7. škol, zvítězila ZŠ Bílá cesta.
- Druhý přebor oddílu proběhl na mapě Vlčí kámen (1991). Pro 14 závodníků ho zorganizoval Miloš Eiselt. Start byl tentokrát u sídliště Střelná.
- Uprostřed září jsme si dali víkendovou dvojorganizaci. V sobotu to byl 9. ročník Krušnohorského maratónu MTB (ne OB). Úplně hladká organizace to nebyla. Dva dny před závodem někdo rozboural most u stadiónu, museli jsme urychleně postavit náhradní. Aby toho nebylo málo, nějaký záškodník u Pramenáče přeznačil trať, ale to se naštěstí odhalilo a opravilo. Jelo 143 závodníků.
- V neděli následovala Krušnohorská hodinovka MTB (ne OB). Po nezájmu o Krušnohorský orienťák MTB jsme přešli na hodinovku. Byl vyznačen 4kilometrový okruh a muži ho jeli 4 krát. Závodu se zúčastnilo 5 jezdců. Následovalo rozumné rozhodnutí nedělní akci natrvalo zrušit.
- Michal Žejdlík 24. září na Doubravce postavil 3. oddílový přebor. Na mapě Písečňák (1983) startovalo 18 závodníků. Ve výsledcích byly použity věkové koeficienty.
- Posledním oddílovým přeborem byl noční supersprint v areálu ZŠ Bílá cesta. V polovině listopadu ho uspořádal Michal Žejdlík. V pěti stupních nad nulou a mezi občasnými dešťovými přeháňkami se proběhlo 19 běžců. Mezi muži zvítězil Vojtěch Škara.
- Poslední pořádanou akcí byl Silvestrovský běh. Sedmého ročníku se zúčastnilo 34 běžců. Málo startujících nás přimělo k rozhodnutí přestat tuto akci pořádat. Rozhodli jsme se ho pro příští rok nahradit Lázeňským během, který se poběží u příležitosti zahájení lázeňské sezóny.
Závody:
- Hned na prvním oblastním závodě 2. 4. (SMB) v Nepřevázce na mapě Chloumek vybojoval Karel Hulha rekordní čas do Turistického batůžku - 224:46. Našel všechny kontroly, ale ve výsledcích byl disk pro nadlimit. Na tomto závodě pravděpodobně proběhl první start na oficiálním závodě Jakuba Bílého (H10LP). Skončil předposlední.
- O týden později se na dalším oblastním závodě ve Starých Splavech na mapě Selská rokle vyznamenal Tomáš Eiselt (H16). Při závodě se ztratil, došel na kraj mapy (asi byl i mimo mapu), dorazil k rybníku a tam se zeptal na cestu. Nějaký rybář ho dovezl zpět na shromaždiště. Karel Hulha pokračoval v dlouhých pobytech v lese, ale tentokrát to bylo jen 186 minut. První start na JO zaznamenali Dominik Látal, Markéta Mičková a Martina Pavlová.
- Následující den (Pěnčín, mapa U Zámku) byl Karel zase diskvalifikován pro časový limit, Ale my víme, že našel vše a v lese pobyl již jen necelých 164 minut.
- Časem 172:46 se do TB zapsala Alena Kovářová na závodech 17. 4. v Mlýnech.
- Oblastní mistrovství na krátké trati proběhlo v Liberci na mapě Nové peklíčko. Uspěli jsme. Miloš Eiselt zvítězil v H45, v H35 byl Petr Bílý druhý a Michal Žejdlík třetí. Poprvé na oficiálním závodě startoval Pavel Petr.
- Netradiční vyhlášení nejlepších proběhlo 23. 4. v Liberci při prvním závodě ze série supersprintů. Pořadatel vylosoval jen 3 kategorie a ty vyhlásil. Vázu si tak odvezli Julie Kovářová za 1. místo v D18 a Michal Žejdlík také za vítězství v H35.
- První starty Štěpána a Ivana Růžičky proběhly 1. května na závodech Saxbo v Oybinu.
- Poprvé na mapě v měřítku 1 : 15 000 jsme v roce 2005 běželi až 14. května v Radvanci. Do té doby to byly jen desítky. Na tomto závodě nás startovalo rekordních 22 tepličáků. Poprvé běžela Bohdana Růžičková.
- Oblastní závod konaný v polovině května v Horním Oldřichově (LDC) se moc nepovedl. Špatné parkování, nevhodný doběh do cíle, špatně postavená fáborková trať, atd. Zajímavostí bylo 26 zakázaných luk vyznačených na mapě - viz. galerie.
- V polovině května jsme v Ústí nad Labem Kufrovali terasou (SUL, mapa Terasa). Ačkoliv se jednalo o sprintovou mapu, nebyl to sprint. Dlouhá trať měřila 7,5 km.
- První ročník závodu Malá cena Jablonce nad Nisou (3 závody ve 2 dnech - sprint, krátká, klasika) proběhl na konci června. Poslední nedělní etapa se běžela handicapově.
- Vojtěch Škara se jako jediný z oddílu zúčastnil v září M ČR štafet a klubů. Finišoval ve štafetě JO B, kterou rozbíhal Daniel Wolf.
- Na Mistrovství štafet JO v Bedřichov jsme v kategorii H105 zvítězili. Štafeta ve složení Michal Žejdlík, Miloš Eiselt, Martin Kučera přesvědčivě porazila jedinou konkurenční štafetu :-).
- Pouze Jan Mička našel odvahu startovat na horolezeckém OB v Dolním Prysku. Obsadil 3. místo z 23.
- Tradičního závodu v Italských Benátkách (26. ročník) se zúčastnil jen Vojtěch Škara s maminkou.
- Vojtěch Škara se rozjel. V sedmi podzimních závodech JO se vždy umístil na stupních vítězů. Většinou zvítězil. Jen dvakrát ho porazil nějaký Jan Picek z Jablonce.
- Kolářovi se zúčastnili dvou závodů MTBO.
- Pár jednotlivců startovalo na závodech žebříčku Čechy B, ale nikdo nebyl do žebříčku přihlášen.
- Obsadili jsme jen dvě vícedenní akce. Začátkem července se Kolářovi zúčastnili 5 days MTBO v Plzni. Kučerovi a Michal Žejdlík na konci srpna startovali na Jesenickém labyrintu, který pořádal Milan Bílý (krátká, klasika, supersprint, zkrácená).
Žebříčky
- V jarním žebříčku JO obsadili Lenka Kovářová (D10) a Vojtěch Škara (H14) druhá místa a Miloš Eiselt (H45) třetí místo.
- Obdobné to bylo v letním žebříčku. Lenka Kovářová druhé místo, stejně tak Miloš Eiselt. Vojtěch Škara se vyšplhal na místo nejvyšší.
- V podzimní části žebříčku Vojtěch Škara udržel první místo. Na druhém místě skončili Jindřich Kučera (H10), Jan Eiselt (H18) a Miloš Eiselt. Třetí místo brali Lenka Kovářová a Julie Kovářová (D18).
- Licenci B si z oblastního žebříčku vyběhli Vojtěch Škara a Julie Kovářová.
- V Lize družstev žáků JO obsadilo naše družstvo 6. místo z 20. Pro srovnání, v roce 2023 to bylo 16. místo z 16! Veteráni obsadili 10. místo z 22.
- Ještědský pohár superspintů se skládal ze 4 závodů (a ve městě se běhalo jen částečně). Konkurence byla menší, i proto se nám podařilo obsadit v konečném hodnocení hodně medailových umístění. Zvítězili Lenka Kovářová, Vojtěch Škara, Jan Eiselt, Michal Žejdlík (H35) a Miloš Eiselt.
V roce 2005 proběhla dvě soustředění. Zaměřena byla (jak je logické) především na děti z našeho kroužku.
O Velikonočních prázdninách jsme se vydali do Jesenice do rekreačního střediska Pod Kempem. S výjimkou jedné mapové procházky na starší mapu Viklan jsme všechny tréninky odběhali na mapě Jesenice 2004. V pátek byly dva tréninky a trénování azimutů. V sobotu byly také dva tréninky. V neděli proběhl výlet a další trénink. V pondělí jsme soustředění zakončili honbu za pokladem. Již tenkrát jsme pro některé tréninky upravovali mapy (v ročence je zmínka o vrstevnicovce).
První týden v červenci následovalo hlavní letní soustředění. Původně byl vybrán Lesní hotel v Doksech, ale z technických důvodů jsme skončili v Termitu. Místo budovy byly chatky, místo velkého bazénu jen malý, místo sociálek v budově se chodilo daleko. Déšť byl nepříjemnou součástí druhé poloviny tohoto soustředění, několik tréninků bylo zrušeno nebo zredukováno. Běhali jsme na mapách Lesní hotel a Králův stolec. Mapy byly naskenovány a tratě jsme malovali v Ocadu. Pro tréninky se tiskla vždy jen potřebná část mapy i s tratí.
Vybavení odvezl Karel Kovář dodávkou, část výpravy jela auty, část vlakem. Zúčastnilo se 14 dětí a tři trenéři - Milan Šobr, Miloš Eiselt a Michal Žejdlík. Jako doprovod byly přítomni Martin a Jana Kučerovi, Karel Hulha a holky Žejdlíkovy.
Každý den byly většinou dva mapové tréninky a stavěli jsme na nich tři různé tratě. Nechyběl noční závod a mašličky. K tomu se plnili úkoly z Fit testu (jeho celkovým vítězem se stala Veronika Vojtková), trénovali se azimuty a odhady vzdálenosti. Soutěžilo se v rychloražení, házení míčků a talířů. Při nepříznivém počasí jsme v klubovně hráli hry (pexeso, prší, piškvorky), malovali obrázky SJVZ a mapy, luštili křížovky a dělali různé jiné blbosti. Dvakrát se opékaly se buřty.
Ve volném dni jsme došli na Borný a projeli se parníčkem po Máchově jezeře. Na konci se hledal poklad. Pokud by si někdo z účastníků toto soustředění nemohl vybavit, tak mu napovím … naše tři modelky si sebou vzaly králíky (živé).
V červnu několik členů oddílu odjelo na víkendové minisoustředění do Krkonoš. Více informací v ročence není.
Koncem srpna část oddílu vyrazila na kondiční turistický výlet do Alp. Detaily v ročence nejsou.
Na konci srpna se Vojtěch Škara zúčastnil soustředění výběru JO v Jablonci nad Nisou. Dle článku se mu tam moc líbilo.
Jubilejní 20. ročník Grand prix ovládl Vojtěch Škara (H14). Zvítězil potřetí v řadě. S velkým odstupem za ním zaostal druhý Michal Žejdlík a třetí Miloš Eiselt. Třikrát v GP zvítězili do této doby jen Milan Bílý, Michal Žejdlík a Petr Bílý.
Do Turistického batůžku přibylo 37 zápisů. Nejvíce jich zaznamenal Karel Hulha (7), Alena Kovářová (6) a Petr Pavel (5). Karel obsadil 5 míst v první šestce. Na svůj nejvyšší čas 224:46 dosáhl při oblastním závodě 2. dubna. Délka pobytu v lese závisí mimo jiné i na délce trati. Pokusně byl proto spočítán i průměrný čas na kilometr. Tam nejvyššího času dosáhl Lukáš Hulha. Při závodě 10. 4. na trati dlouhé 2,4 km dosáhl času 106 minut. To znamená 44:35 na kilometr. Historická tabulka Top ten se otřásla v základech. Přibylo 5 zápisů. Předchozí nejlepší čas Miloše Eiselta (169:39 z 1. 5. 1994) byl odsunut až na 4. místo.
Nebyly vydány žádné oficiální (evidované) mapy. Přesto něco nového vzniklo.
- Michal Žejdlík vytvořil mapu Tělocvičny ZŠ Verdunská. Zmapoval prostor tělocvičen, šaten a chodby. Mapa byla v měřítku 1 : 200. Byla to naše první interiérová mapa. Použita byla pro oddílový přebor a později pro tréninky. Podobná mapa následovala až v roce 2016 - Tělocvičny ZŠ Prosetice.
- Mapa Dva rybníky, 1 : 5 000, ekv 5 m byla výřezem a aktualizací mapy Zámecká zahrada (2001). Zpracoval ji Michal Žejdlík. Použita byla pro Olympiádu škol. V dalších revizích jsme se již vrátili k tradičnímu pojmenování Zámecká zahrada.
- Mapa ZŠ Bílá cesta v. 2 (Michal Žejdlík, 1 : 2 000, 1 m) byla využívána pouze pro tréninky. V areálu školy byla vybudována dvě nová hřiště. Díky lepším podkladům byla mapa polohově vylepšena.
- Mapa ZŠ Bílá cesta v. 3 (Michal Žejdlík, 1 : 2 000, 1 m) byla použita pro listopadový noční přebor oddílu. Nově postavený rodinný dům nám ukousl kus mapy, proto revize.
Na konci roku 2004 jsme se rozhodli pro pořízení nových dresů. Na přelomu roku jsme si vybrali střih a barvy. Následně dle zkušební sady vybrali velikosti. Dresy vyrobila firma Vavrys. V průběhu února dorazilo 15 nových sad, které jsme začali hned používat. Dres se dostal i na titulní stránku ročenky. Ke konci roku si někteří členové nechali ušít bundy.
Pro zpestření byla do ročenky zařazena osmisměrka (všechna slova k vyškrtání jsou názvy OB map) a kriskros (také názvy OB map). Obě vytvořil Michal Žejdlík a strávil na jejich tvorbě mnoho a mnoho hodin. O jejich kvalitách snad svědčí nadčasovost, i teď po mnoha letech vypadají dobře a použitelně. Spolu s další osmisměrkou a různými variantami je naleznete na našich stránkách.
- Tři články z novin.
- Titulní stránka ročenky (tištěna byla černobílá) a několik stran z ročenky.
- Mapy: Adam (supersprint v Kamenické Šenově), Autocamping (supersprint na Jesenickém labyrintu), Klobouk (rekordní počet zašrafovaných luk), Nová Kunratická (supersprint v Liberci), Vlčí kámen (ukázka dlouhé trati z oddílového přeboru).
- Fotky: zkušební sada dresů, ukázka nových dresů, halový OB, soustředění, Olympiáda škol, Kufrování terasou, Krušnohorský maratón.